Dlaczego kierowcy tak kochają lewy pas?

Patryk. Specjalista ds. Monitoringu pojazdów

lewy pas jezdni

Mandaty, upomnienia czy nawet naśmiewanie się z kierowców w internecie nie pomoże. Nadal na drogach można spotkać wielu tzn. “lewostronnych”, którzy jeżdżą lewym pasem, bo tak im się podoba. Najgorszy w tym jest fakt, że nie zwracają uwagi na innych uczestników ruchu.

Czy wiesz, że artykuł 16 ustawy o prawie ruchu drogowego wyraźnie nakazuje poruszać się po jezdni możliwie najbliżej prawej strony? W przypadku dwóch wolnych pasów, kierowca nie może wybierać, którą stroną będzie mu lepiej jechać. Musi poruszać się prawym pasem. Sytuacje, w której może z niego zrezygnować, dotyczą tylko konkretnych przypadków.

Dlaczego kierowcy łamią prawo?

Mimo wyraźnych przepisów, kierowcy i tak często decydują się uporczywie jeździć lewym pasem. Czy to znaczy, że prawo jest dla nich aż tak trudne do zrozumienia? Oczywiście, że nie - oni mają po temu swoje poważne i bardzo logiczne powody.

alt text

Po pierwsze, prawy pas często jest bardziej zużyty od lewego. W wyniku tego, że wszyscy uparli się nim jeździć, ma więcej dziur, kałuż i wybojów. Poza tym, znacznie częściej poruszają się nim ciężarówki i bardzo psują jezdnię. Dlaczego, więc kierowca ma jeździć uszkodzonym pasem, gdy obok jest ten lewy, o wiele lepiej przystosowany do jazdy?

Po drugie, kierowca może chcieć wybrać lewy pas, gdyż za 2 km będzie skręcał właśnie w lewo. Niepotrzebne są przecież tak skomplikowane manewry na drodze jak zmiany pasów, skoro i tak zaraz, za te 5 minutek, zjedzie z tej drogi...

Ostatni, trzeci powód, wytłumaczyła mi moja mama. A przecież, mamy zawsze wiedzą najlepiej! Gdy kierowca jedzie maksymalną prędkością dla danej drogi, nie musi z niej zjeżdżać. Przecież i tak nikt nie może go wyprzedzić :)

Co na to prawo?

Nie wszystkie wymienione powyżej powody są całkowicie nieprawdziwe. Kodeks drogowy pozwala kierowcom korzystać z lewego pasa, jednak w określonych sytuacjach:

  • gdy przeszkody na drodze, np. zbyt głębokie dziury w jezdni, mogą zagrozić bezpieczeństwu, zniszczyć pojazd, kierowca może je ominąć lewym pasem,
  • w przypadku zakrętu w lewo, kierowca ma prawo wcześniej zjechać z prawego pasa, jednak na najwyżej 300 m przed swoim zjazdem,
  • w sytuacji gdy droga jest zajęta na obu pasach, możliwe nawet, że przez korek, kierowca ma prawo jechać każdym z nich,
  • prawo do korzystania z lewego pasa, istnieje również wtedy, gdy kierowca wyprzedza inne pojazdy.

W innych przypadkach niż te, kierowcy mogą otrzymać mandat i wcale niemały. Policjanci mogą wypisać karę o wartości od 20 do aż 500 zł. Dodatkowo, mają prawo naliczyć 2 punkty karne.

Co na to kierowcy?

W internecie możemy spotkać się z różnymi zdaniami kierowców - tych co z wielkim upodobaniem wybierają do jazdy wyłącznie lewy pas oraz reszty, która ma z nimi problem.

alt text

Źródło wypowiedzi: http://moto.onet.pl/aktualnosci/jezdzisz-lewym-pasem-przygotuj-sie-na-mandat/p70vb

Racja stoi po stronie prawa, jednak jak wytłumaczyć to kierowcom? W poniższej rozmowie widać, że forumowicz starał się tego dokonać, ale nie wiemy czy uzyskało to później skutek na drodze...

alt text

Źródło rozmowy: http://mojafirma.infor.pl/moto/prawo-na-drodze/mandaty-i-punkty-karne/320530,Jazda-lewym-pasem-mandat-i-punkty-karne.html

Widzisz? Tacy kierowcy naprawdę są wśród nas, możliwe, że nawet w załodze Twojej firmy... Jak myślisz, co mogłoby przekonać "lewostronnych" do zmiany swoich racji?

Podobało się? Podziel się artykułem ze znajomymi Twitter Facebook