O czym pamiętać przy podejmowaniu decyzji o kupnie samochodu służbowego?

Patryk. Specjalista ds. monitoringu

Sluzbowka

Zakup samochodu służbowego wiąże się z wieloma zmiennymi, które trzeba przeanalizować przed podjęciem finalnej decyzji. Nieznajomość, nieświadomość lub zwykłe niedopatrzenie mogą spowodować znaczne problemy w przyszłości, dlatego warto dopilnować wszystkich czynności. Sporządziliśmy listę, która może być przydatna przy zakupie samochodu służbowego - ale przyda się również tym, którzy generalnie rozważają zakup lub zmianę samochodu.

Twoja checklista:

  • kupować nowe czy używane? Decyzja należy do Ciebie. Obie możliwości mają swoje zalety i wady. Używany samochód może być sporo tańszy, ale w gorszym stanie lub z ukrytymi wadami, o których dowiesz się dopiero wtedy, gdy pojazd się zepsuje...

  • sprawdź licznik. Samochody służbowe będą przebywać setki, tysiące kilometrów - muszą być zatem niezawodne. Nie pozwól sobie na zakup używanego auta o nieznanej przeszłości, szczególnie pod względem licznika. Przypadki ich cofania są niestety popularną praktyką w branży.

  • zwróć uwagę na poziom zużycia wnętrza samochodu. Tak samo, jak wnętrze mówi wiele o człowieku, wnętrze samochodu odzwierciedla intensywność jego użytkowania. Sprawdź ewentualne wgniecenia na tapicerkach, komfort foteli i stan pasów bezpieczeństwa.

  • istotny jest wiek samochodu. Nie będziemy Cię zapewniać, przy ilu czynnikach ma znaczenie - na pewno doskonale to wiesz! :)

  • zastanów się nad finansowaniem samochodu. Właściwie i kredyt i leasing pozwalają na zakup samochodu nie tylko nowego, ale i używanego - jednak pod pewnymi warunkami. Wyznacznikiem jest tu głównie wiek auta i będzie on ograniczeniem przy niektórych sposobach finansowania, choć w przypadku kredytu gotówkowego nie ma on znaczenia. Jeżeli zatem planujesz kupno starszych samochodów (za takie dla banków mogą być uznawane starsze niż 6-letnie), zaciągnięcie kredytu obrotowego może być jedynym wyjściem.

  • przeanalizuj przeznaczenie auta. To ma wpływ na rodzaj kupowanego auta. Jeżeli ma być to samochód wyłącznie na delegacje i spotkania biznesowe, zastanów się nad zakupem klasycznego modelu. Ma służyć jako środek transportu produktów między miejscami? Może mniejsze auto lepiej spełni swoją rolę.

  • poproś o jazdę próbną. Właśnie w jej trakcie możesz poznać zalety i wady samochodu i zobaczyć, jak auto zachowuje się na drodze.

  • zwróć uwagę na opłaty dodatkowe wiążące się z samochodem - składki, ceny części i eksploatacji. Może okazać się, że przewyższą lub wyrównają cenę samochodu.

  • na oględziny warto zabrać znajomego mechanika i blacharza-lakiernika, którzy swoim eksperckim okiem ocenią stan samochodu - zarówno zewnętrzny (stan karoserii), jak i wewnętrzny - podzespoły i części.

  • nie zaszkodzi wykonać diagnostyki komputerowej, która dokładnie sprawdzi na przykład grubość powłoki lakieru. To pozwoli stwierdzić, czy samochód jest bezwypadkowy lub uległ stłuczce, o której bez badania nie wiedzielibyśmy.

To oczywiście najważniejsze czynniki, które powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie auta służbowego. Przejście całej listy na pewno będzie praco- i czasochłonne, a niektóre jej punkty mogą wydawać się dla Was oczywiste, ale powtórka jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Co więcej - oczywistości są często zapominane przez kupców w ferworze zakupu i podejmowania decyzji, dlatego warto mieć je spisane. **

Samochód służbowy to inwestycja na lata. Zrób wszystko, by dopilnować odpowiedniego zakupu i podjąć właściwą decyzję. :)

Podobało się? Podziel się artykułem ze znajomymi Twitter Facebook