9 wskazówek ekonomicznej jazdy, które musi poznać Twój pracownik.

Kaja. Specjalista ds. klientów Pugo

ekonomiczna jazda samochodem

Chciałbyś oszczędzić na wydatkach związanych z paliwem? Nie jest to wcale takie trudne jak Ci się może wydawać. Wystarczy wiedzieć, w jaki sposób należy jeździć samochodem w użytkowaniu codziennym i czego unikać na drodze. Twoi pracownicy mogą się tego nauczyć od ręki - wystarczy by zapoznali się z naszą infografiką :)

Jednak, czy ecodriving przynosi naprawdę tak duże oszczędności, dla których warto stosować się do jego zasad? Stalexport Autostrada Małopolska S.A. przeprowadziło na ten temat badania. Porównało jazdę dwóch identycznych samochodów marki Volvo V40 T3 w tej samej trasie...

Co się okazało?

Wynik testów pokazał, że auto, które nie stosowało się do żadnej z zasad ekonomicznej jazdy zwiększyło zużycie paliwa aż do 59%. Bardzo dużo, prawda? Tym, co najbardziej wpłynęło na zwiększenie kosztów paliwa była jazda z prędkością 140 km/h oraz utrzymanie dynamicznego stylu jazdy (wzrost zużycia paliwa o 47-57%).

Ponadto obniżenie ciśnienia w oponach, jazda na biegu jałowym czy włączona, nawet w minimalnym stopniu, klimatyzacja, również widocznie oddziaływały na całość jazdy. Gdyby jednak kierowca odpowiednio zastosował się do tych trzech czynników, można było obniżyć zużycie paliwa w granicach 11-18%.

Najważniejsza kwestia ekonomicznej jazdy przedstawia się oczywiście w kosztach: auto, które nie zastosowało się do żadnej z zasad ekonomicznej jazdy spaliło: 9,2l/100km, natomiast to, które uwzględniło wskazówki: 5,8l/100km.

Zakładając koszt benzyny 5zł/l i całkowitą długość przejechanej trasy 5 000 km, kierowca jadący ekonomicznie może zaoszczędzić 850 zł.

9 wskazówek ekonomicznej jazdy.

Nie są to jedyne czynniki, które mogą wpłynąć na oszczędność Twojego firmowego portfela i zmniejszenia wydatków na paliwo. Wszystkie najważniejsze zamieściliśmy w naszej infografice.

Podobało się? Podziel się artykułem ze znajomymi Twitter Facebook