Czy warto zainwestować w samochód hybrydowy?

Patryk. Specjalista ds. monitoringu

hybryda

W czasach, kiedy ekologia oraz dbanie o otaczającą nas przyrodę, stają się ważnym tematem dla wielu z nas, także i przemysł motoryzacyjny próbuje sprostać stawianym przed nim wyzwaniom. Samochody hybrydowe, które w coraz większym stopniu pojawiają się na rynku samochodowym, uważane są za ekologiczną nadzieję przemysłu motoryzacyjnego. Ale czy na pewno posiadanie takiego samochodu niesie za sobą same zalety?

Słowem wstępu… „Hybryda” wywodzi się z języka greckiego i dosłownym tłumaczeniu oznacza „mieszany”, co odnosi się do swoistego charakteru takiego typu pojazdów. Samochody hybrydowe bowiem są połączeniem dwóch rodzajów silników – elektrycznego, zasilanego akumulatorem i spalinowego, którego napędem może być benzyna bądź olej napędowy. Oba te silniki mogą pracować równolegle, bądź szeregowo, kiedy jeden dostarcza energii drugiemu, który z kolei jest mechanicznie powiązany z kołami napędowymi.

Jeśli chodzi o zalety, to na pewno możemy wymienić…

1. Oszczędność. Bez wątpienia jest to największa zaleta tego typu pojazdów, spalają one bowiem znacznie mniej paliwa, co przekłada się na spadek kosztu naszej podróży. A czy to nie na tym nam zwykle najbardziej zależy, aby dojechać szybko i tanio?

2. Ekologiczność. Wspominana wyżej mniejsza ilość spalanego paliwa automatycznie przekłada się na mniejszą ilość wytwarzanych spalin oraz spadek stopnia zanieczyszczenia powietrza. Co istotne, według statystyk jedna piąta emisji CO2 w Unii Europejskiej pochodzi właśnie z ruchu na drogach!

3. Większa ekonomia jazdy. Zazwyczaj silnik elektryczny wykorzystywany jest w pojazdach, które ze względu na charakter wykonywanej przez nie pracy, dość często się zatrzymują, np. autobusy miejskie. Kiedy w klasycznych samochodach większość energii tracona jest w momencie zatrzymywania, dzięki napędowi hybrydowemu część tej energii może być składowana w akumulatorach, które z kolei będzie mogła być wykorzystana przy kolejnym ruszaniu.

4. Komfort jazdy. Samochody hybrydowy z uwagi na cichsze działanie mogą wpływać w znaczący sposób na wygodę oraz koncentrację kierowcy, pozwalając na lepsze skupienie się na jeździe. A skupiony kierowca, to i bezpieczny kierowca!

Wady…

1. Cena. Pomimo, iż posiadanie takiego samochodu przynosi pewne oszczędności, to żeby móc je uzyskać, najpierw trzeba w taki pojazd zainwestować… A to już może nie być takie łatwe dla wielu przedsiębiorców, którzy finansowo mogą nie być w stanie ponieść wysokich kosztów wstępnych.

2. Problematyczne akumulatory. Postęp techniczny w tym zakresie nie jest jeszcze wystarczającą zaawansowany, co przekłada się na konieczność posiadania pewnej ilości czasu niezbędnego do naładowania akumulatora do pełna. Sam napęd elektryczny pozwala na przejechanie zaledwie 80km, przy średniej prędkości mniejszej, niż możliwej do uzyskania przez tradycyjne napędzane samochody.

3. Brak wsparcia finansowego. W wielu krajach Europy osoby zainteresowane kupnem samochodu hybrydowego mogą liczyć na szereg dodatków zachęcających do zakupu w postaci dopłat, obniżonych podatków bądź stawek ubezpieczeniowych. Niestety na chwilę obecną takie kwestie są u nas zupełnie obce, mimo iż zapewne znalazłyby one swoich zwolenników.

Jak widać rozważając kupno samochodu hybrydowego można znaleźć zarówno kilka wad, jak i zalet. Pytanie brzmi: co dla Ciebie jest wadą a co zaletą? Czy byłbyś skłonny zainwestować więcej by później wydawać mniej? :)

Podobało się? Podziel się artykułem ze znajomymi Twitter Facebook