Jaki powinien być Fleet Manager?

Patryk. Specjalista ds. Monitoringu pojazdów

fleet manager

Wyobraź sobie, że właśnie przeprowadzasz rozmowę rekrutacyjną na stanowisko fleet managera. Czy wiesz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej osoby? Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry specjalista? Co leży w zakresie jego obowiązków?

Jak każdy przełożony, zanim powierzysz komuś zarządzanie flotą pojazdów, musisz upewnić się, że zostawiasz firmę w dobrych rękach. W rękach kogoś, kto skutecznie zorganizuje pracę Twoich kierowców, doprowadzi do jej widocznych efektów, a swoją pasję do motoryzacji przekuje w lepsze wyniki finansowe firmy.

Kim jest ta osoba i jakie są jej obowiązki?

Manager flotowy jest odpowiedzialny za administrowanie każdym elementem funkcjonowania floty, kontrolę kosztów i współpracę z firmami zewnętrznymi. W mniejszych firmach opiekę nad samochodami służbowymi sprawują często kierownicy magazynów, sekretarki, pracownicy administracji lub szef. Często przekłada się to na niską efektywność i brak organizacji w firmie.

Dlatego dla firm, które liczą nawet już kilkanaście pojazdów koniecznością jest zatrudnić wykwalifikowaną osobę, która umiejętnie zarządzi flotą służbowych aut, odpowiednio wydeleguje zadania i sprawnie zareaguje w razie nieprzewidzianych sytuacji.

Na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji fleet managera?

Ostatnio kolega opowiadał mi historię o tym, jak zatrudnił fleet managera, który nie miał zielonego pojęcia o motoryzacji. Gdy pewnego dnia zadzwonił do niego zestresowany, młody kierowca z trasy, nie potrafił nawet ocenić powagi sytuacji i zaistniałego problemu. Jak się później okazało, wezwał mechanika do błahostki, z którą kierowca mógł się samodzielnie uporać. Stracił pieniądze firmy i czas swojego pracownika. Jaki był problem?

Młody kierowca dzwonił z trasy, mówiąc, że coś się psuje w aucie - koło od samochodu zbyt się grzeje i wydziela zapach palącej się gumy. W takiej sytuacji Fleet Manager powinien najpierw nakazać sprawdzić najprostszy sposób rozwiązania tego problemu. Czy na pewno hamulec ręczny jest całkowicie odblokowany? Niestety, jego zbyt małe doświadczenie i wiedza w zakresie samochodów, nakazały mu wezwać specjalistę

Skutek? Dodatkowe koszty i nieefektywny czas pracy kierowców.

Jak tego uniknąć?

Zaciekawiony opowieścią zacząłem przeglądać ogłoszenia o pracę na stanowisko Fleet Managera. Bardzo często etap pisania ogłoszeń jest przez pracodawców zaniedbywany, a to przecież pierwszy krok, by znaleźć wartościowego pracownika.

Czy wiesz jakie błędy pracodawcy popełniają najczęściej podczas pisania ogłoszeń? O czym zapominają? Dla porównania znalazłem dwa przykłady wymagań jakie zamieścili pracodawcy w swoich ogłoszeniach. Jak myślisz, czego brakuje?

alt text

5 najważniejszych cech fleet managera:

Osoba, która przygotowuje ogłoszenia nie może zapomnieć o pewnych cechach, które mogą mieć później wpływ na organizację w firmie. Niestety to się zdarza... Wyróżniłem 5 najważniejszych cech o jakich powinieneś pamiętać zatrudniając dobrego specjalistę. Zwróć uwagę czy wyróżniają się tym Twoi kandydaci:

1) Posiada wiedzę z zakresu motoryzacji. Wyobraź sobie sytuację, w której Twój pracownik w drodze do klienta ma awarię samochodu służbowego. Zatrudniając kompetentnego fleet managera musisz mieć pewność, że w takiej sytuacji będzie potrafił doradzić i odpowiednio zarządzić całą sytuacją.

2) Jest komunikatywny. Doświadczenie w sprzedaży i rozmowie z klientami jest kluczowe w pracy managera. Aby dobrze zarządzać zespołem musi w jasny i klarowny sposób formułować komunikaty, a podczas spotkań biznesowych budować dobre relacje z klientami, by zawsze prezentować firmę z jak najlepszej strony.

3) Jest odporny na stres. Wielozadaniowość, deadliny, szybkie reakcje! Fleet manager nigdy nie popada w rutynę! Każdego dnia towarzyszy mu szereg wyzwań i zadań, którym musi sprostać w bardzo krótkim czasie. Dlatego upewnij się czy kandydat na managera Twojej floty jest przypadkiem.... wielofunkcyjny? ;-)

4) Posiada wiedzę z zakresu prawa. Fleet manager doskonale wie co zrobić w sytuacjach takich jak zawieranie umów, rozmowy z ubezpieczycielami samochodów czy wypadek samochodu służbowego. Potrafi sprawnie reagować na zmiany na rynku motoryzacyjnym, weryfikować informacje i wykryć podstęp w razie oszustwa.

5) Posiada umiejętności analityczne. Dobry fleet manager dzięki swojemu zaangażowaniu potrafi zaoszczędzić kwoty liczone w dziesiątkach lub setkach tysięcy złotych.

Czy dodałbyś coś do tej listy?

Podobało się? Podziel się artykułem ze znajomymi Twitter Facebook