7 porad: Jak zachować się po wypadku auta służbowego?

Patryk. Specjalista ds. Monitoringu pojazdów

co robić po wypadku?

Wypadek auta służbowego może zdarzyć się w każdej firmie. Ważne jednak, żeby być przygotowanym na taką sytuację i wiedzieć jak się w niej zachować. Co powinien wiedzieć kierowca?

Wypadek pracownika i służbowego samochodu to zawsze trudna sytuacja, bez względu na to, kto jest winny zdarzenia. Warto zawczasu poczynić odpowiednie kroki i przygotować swojego pracownika na taką ewentualność. Powinien on wiedzieć, jak się zachować po wypadku i jak postępować, żeby nie zaszkodzić firmie.

Wyprzedź wypadek – działaj z rozwagą!

Twoim zadaniem, jako pracodawcy, jest odpowiednie przygotowanie pracownika do różnych sytuacji, jakie mogą go spotkać w pracy, w tym także na zdarzenia najtrudniejsze, jak wypadek. Leży to również w Twoim własnym interesie, żeby ograniczyć ewentualne szkody i koszty, które mogą wyniknąć ze zdarzenia na drodze.

Przede wszystkim, musisz zdawać sobie sprawę, że wypadek samochodu prywatnego a wypadek autem służbowym to dwie całkiem odmienne sytuacje. W pierwszym przypadku najczęściej obie strony kolizji dążą do tego, żeby jak najszybciej dojść do porozumienia i załatwić sprawę polubownie. W przypadku zdarzenia, w którym uczestniczy samochód firmowy, nie jest to takie oczywiste. Może się wtedy zdarzyć, że druga strona kolizji będzie próbowała wymusić jakąś dodatkową korzyść finansową. Pozostaje jeszcze kwestia odpowiedniego zabezpieczenia śladów i identyfikacja świadków, co potem może się przydać w procesie odszkodowawczym.

Przygotuj pracownika

Zebrałem dla Ciebie kilka najważniejszych zagadnień dot. wypadków pojazdów służbowych. Zanim wypuścisz swojego pracownika firmowym samochodem na drogę, przekaż mu informacje, jak powinien zachować się w sytuacji wypadku, co powinien zrobić, a czego unikać.

  1. Zapisanie szczegółów. Kierowca powinien postarać się zapamiętać jak najwięcej szczegółów na temat samego przebiegu kolizji oraz tego, co nastąpiło później. Dobrze jest nawet wykonać notatki, np. o obrażeniach uczestników wypadku, jak również o czasie i miejscu zdarzenia, o warunkach pogodowych. Twój kierowca nie powinien zapomnieć również o zebraniu danych kontaktowych do wszystkich świadków kolizji.

  2. Zrobienie zdjęć. Jeśli jest to możliwe, kierowca powinien wykonać jak najwięcej zdjęć z miejsca zdarzenia. Niestety, nie zawsze uda się zrobić dobrej jakości fotografie, które będzie można potem wykorzystać, ale warto spróbować. Ze zdjęciami lepiej jednak uważać, ponieważ sprytny prawnik strony przeciwnej może wykorzystać jakiś szczegół, utrwalony na fotografii.

  3. Zebranie informacji o uczestnikach zdarzenia. Jeśli w wyniku wypadku byli ranni, kierowca firmowego auta powinien spisać dane uczestników zdarzenia, czy byli to kierowcy, czy pasażerowie oraz opisać ich obrażenia i zanotować, czy zostali zabrani do szpitala.

  4. Nie ujawnianie wszystkiego. Warto uczulić kierowcę, żeby nie zdradzał od razu, iż prowadził służbowy samochód. Niektóre osoby mogą chcieć to wykorzystać i próbować zyskać na tym finansowo.

  5. Nie przyznawanie się do winy. Kierowca powinien również pamiętać, żeby nie przyznawać się od razu do winy w przypadku poważnego wypadku. Roztrzęsienie nie sprzyja racjonalnym decyzjom. Lepiej skorzystać z wiedzy ekspertów, którzy ustalą faktycznego sprawcę.

  6. Szybkie poinformowanie firmy. Kierowca musi bezwzględnie poinformować firmę o wypadku i przekazać o nim jak najwięcej informacji. Musi zawczasu również wiedzieć, z kim się kontaktować w firmie podczas takiego zdarzenia. Ewentualnie czy powinien dzwonić do ubezpieczyciela..

  7. Zebranie ważnych dokumentów. W przypadku niegroźnej kolizji lub stłuczki należy pamietać (podobnie jak w przypadku zdarzeń drogowych tylko z udziałem samochodów prywatnych), o spisaniu oświadczenia sprawcy kolizji. Natomiast gdy sytuacja jest na tyle poważna, że dochodzi do ingerencji policji - należy zabrać kopię protokołu policyjnego - może on przyspieszyć wiele formalności w towarzystwie ubezpieczeniowym.

Oczywiście nie należy przesądzać, że dojdzie do poważnego wypadku na drodze, ale lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność. Warto, żebyś również zaopatrzył swoich kierowców w Oświadczenie Sprawcy Kolizji Drogowej, co przyspieszy formalności przy stłuczkach. Oświadczenie można pobrać TUTAJ.

Na co jeszcze można by uczulić kierowców w razie wypadku?

Podobało się? Podziel się artykułem ze znajomymi Twitter Facebook