Cechy dobrego kierowcy – czy Twój pracownik je posiada?

Patryk. Specjalista ds. Monitoringu pojazdów

Zły kierowca auta służbowego

Zatrudnienie dobrego kierowcy w firmie wcale nie jest łatwe. Jakie cechy powinna posiadać taka osoba? Oto wyniki przeprowadzonych przeze mnie małych badań.

Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się w Pugo, jakie cechy powinien posiadać dobry kierowca, również jeżdżący służbowym samochodem. Postanowiliśmy to sprawdzić. W tym celu przepytaliśmy pieszych, właścicieli firm oraz kierowców aut służbowych. Wszystkim zadaliśmy to samo pytanie:

„Jakie są trzy najważniejsze cechy dobrego kierowcy według ciebie?”.

Do tego przeanalizowaliśmy również wyniki badań naukowców.

Okazało się, że każda z grup udzielała innej odpowiedzi. Przy okazji zauważyliśmy ciekawą zależność: najbardziej zbieżne było zdanie osób, które nie prowadzą na co dzień auta oraz pieszych, pozostali zgadzali się najbardziej ze stanowiskiem kierowców oraz z badaniami naukowców.

Oto szczegóły naszego badania. Przedstawiamy zdanie każdej ze stron.

Piesi

W tej grupie najbardziej doceniane były cechy związane z ostrożną jazdą. Według pieszych trzy najważniejsze cechy kierowców to:

 • ostrożność;
 • cierpliwość;
 • rozwaga.

Wykres

Przy okazji warto zauważyć, że powyższe wyniki mogą być dobrym źródłem wiedzy dla polityków w kontekście przygotowywanej właśnie nowej ustawy, mającej poprawić bezpieczeństwo pieszych na drodze. Zdanie tych ostatnich na temat cech dobrego kierowcy może wskazać kierunek, w jakim powinien podążyć ustawodawca.

Kierowcy

Nieco inny punkt widzenia prezentowali sami kierowcy. Dla nich najważniejsza była umiejętność skutecznego reagowania na nagłe i groźne sytuacje, jakie mogą zdarzyć się na drodze.

Według prowadzących pojazdy trzy najważniejsze cechy kierowców to:

 • refleks/szybkość reakcji;
 • opanowanie;
 • podzielność uwagi.

Już te odpowiedzi pokazują, że przez kierowców przemawia przede wszystkim doświadczenie groźnych sytuacji na drodze, a także przekonanie, że dzięki wymienionym wyżej cechom, udało im się uniknąć skutków tych zdarzeń.

Właściciele firm

Właścicieli firm poprosiliśmy, żeby udzielali odpowiedzi nie jako kierowcy, ale jako osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie przedsiębiorstw. Chcieliśmy w ten sposób uniknąć dublowania punktu widzenia kierowców.

Właściciele firm stawiali głównie na:

 • odpowiedzialność;
 • bezpieczeństwo jazdy;
 • doświadczenie.

Badania naukowców

Sprawdziliśmy również opinię naukowców z Instytutu Transportu Drogowego. Według niej sprawne prowadzenie jakiegokolwiek pojazdu opiera się na ściśle ze sobą powiązanych elementach takich, jak możliwość, wiedza, umiejętność, postawa i emocje. Dodatkowo należy wyróżnić trzy aspekty, jeśli chodzi o umiejętność prowadzenia samochodu:

 • sprawność fizyczna;
 • sprawność psychiczna;
 • wiedza, umiejętność i postawa kierowcy.

W takim przypadku trudno wyselekcjonować trzy cechy, które charakteryzowałyby dobrego kierowcę. Można jednak wybrać po jednej z każdej kategorii sprawnego prowadzenia pojazdu, a wtedy otrzymamy następujące zestaw cech:

 • koncentracja;
 • szybkość reakcji;
 • doświadczenie.

Podsumowanie sondy

Jak widać z powyższych badań, każda z grup stawia na inne cechy dobrego kierowcy, ponieważ kieruje się odmiennymi motywacjami. Wszyscy respondenci mają swoje racje i zwracają uwagę głównie na te aspekty, które są dla nich najważniejsze.

Piesi, co zrozumiałe, stawiają na ostrożność i cierpliwość, ponieważ są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drodze, gdy kierowcy zachowują się brawurowo.

Ci ostatni, natomiast, cenią sobie znowu takie cechy, które poprawiają bezpieczeństwo prowadzenia samochodu.

Za to właściciele firm zdają się łączyć oczekiwania różnych grup, ponieważ z jednej strony ważna jest dla nich ostrożność na drodze, a z drugiej - istotne jest bezpieczeństwo jazdy.

Naukowcy natomiast, biorą pod uwagę wiele różnych aspektów, które dopiero złożone w całość przekładają się na zdolność umiejętnego prowadzenia auta.

Jak sprawdzić pracownika?

Trudno jednak, żeby pracodawca, zatrudniając nowego pracownika, był w stanie sprawdzić, czy kandydat rzeczywiście posiada wszystkie wymienione w naszym badaniu cechy. Na szczęście to, co okazało się najważniejsze dla pracodawców łatwo sprawdzić, analizując raporty monitoringu pojazdów. Na podstawie różnych parametrów można dowiedzieć się, czy kierowca jeździ bezpiecznie, czy nie przekracza dozwolonej prędkości i jaki jest jego styl jazdy.

A Ty jakie wymieniłbyś trzy najważniejsze cechy dobrego kierowcy? Podziel się z nami swoją opinią w komentarzu poniżej.

Podobało się? Podziel się artykułem ze znajomymi Twitter Facebook