Jak poznać dobrego kierowcę i pracownika?

Patryk. Specjalista ds. Monitoringu pojazdów

Pracownik za kierownicą

Zatrudniłeś nowego kierowcę? Skąd wiesz, że będzie dobrym pracownikiem? Pokażę Ci, jak monitoring pojazdów może dostarczyć tej wiedzy.

Zapewne nie raz zatrudniałeś nowego pracownika i wiesz doskonale, z czym taka sytuacja może się wiązać. Na podstawie rozmowy rekrutacyjnej możesz wyrobić sobie ogólne zdanie na temat tej osoby, ale nigdy do końca nie dowiesz się, jakim będzie pracownikiem.

Dobry pracownik czy kot w worku?

Najczęściej, gdy zatrudniasz nowego kierowcę, sprawdzasz jego uprawnienia oraz dokumenty i na tym się kończy. Pewnie nawet nie prosisz kandydata o zaświadczenie z policji na temat posiadanej liczby punktów karnych (obecnie można otrzymać za darmo taki dokument). Zgadłem? Nie sądzę również, żebyś ruszał z nowym kierowcą w trasę, chcąc ocenić jego umiejętności za kierownicą. Nie masz na to czasu.

W rezultacie zatrudniasz osobę, nie do końca znając jej umiejętności jako kierowcy. Bywa, że te szybko wychodzą na jaw w postaci pierwszego mandatu za brawurową jazdę lub za sprawą częstych wizyt u mechanika. Te ostatnie powinny rodzić podejrzenie braku dbałości pracownika o służbowy samochód.

Monitoring pojazdu to również informacje o kierowcy

Zamiast płacić mandaty za nowego pracownika lub ponosić koszty napraw auta, lepiej zawczasu wykryć złe nawyki kierowcy - Wyprzedzać Wypadki. Czy wiesz, że doskonale nadaje się do tego monitoring pojazdów? Pozwól, że podpowiem Ci, jak wykorzystać dane z GPS, by poznać lepiej swoich kierowców. Możesz używać z powodzeniem następujących funkcji monitoringu:

  • kontrola prędkości – szybka jazda, to często jazda niebezpieczna. Monitoring pozwoli sprawdzić, z jaką prędkością jeździ Twój pracownik i czy ma skłonności do łamania przepisów. Nie chcesz przecież zatrudniać pirata drogowego;

  • styl i ekonomika jazdy – ściśle łączą się ze sobą, ponieważ poziom spalania paliwa nierzadko zależy od stylu jazdy, od tego, jak często kierowca przyspiesza i gwałtownie hamuje. To wpływa również na większe zużycie opon oraz klocków hamulcowych. Monitoring pojazdu dostarczy Ci odpowiednich danych, a specjalny algorytm oceni styl jazdy i pomoże wykryć niepożądane nawyki za kierownicą. Te, oczywiście, warto wyeliminować, by obniżyć koszty eksploatacji pojazdu;

  • poziom zużycia paliwa – ten również może powiedzieć wiele o stylu jazdy Twojego kierowcy. Powinieneś porównywać spalanie na różnych trasach, a także zestawić je z wynikami innych pracowników. To pozwoli Ci sprawdzić, jakim kierowcą jest nowy pracownik.

Bądź mądry przed czasem!

Jak widzisz, monitoring pojazdów to uniwersalne narzędzie, które można wykorzystywać w wielu różnych aspektach prowadzenia biznesu. Pokazałem Ci przed chwilą, na co zwrócić uwagę, by sprawdzić, jakim kierowcą jest Twój pracownik. Spróbuj wykorzystać to w praktyce. Lepiej być mądrym przed czasem i eliminować te złe nawyki kierowców, które mogą narazić Twoją firmę na koszty związane z dużym zużyciem paliwa, awariami auta lub nawet z jego zniszczeniem, gdy dojdzie do wypadku.

Czy naprawdę znasz swoich pracowników jako kierowców?

Rozwiąż już teraz przygotowany przez nas test. Dzięki niemu dowiesz się, jaka jest naprawdę Twoja wiedza na temat zatrudnianych przez Ciebie kierowców.

Powered by Typeform
Podobało się? Podziel się artykułem ze znajomymi Twitter Facebook