Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Patryk. Specjalista ds. Monitoringu pojazdów

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Czy istnieje jeden pewny sposób by przechytrzyć złodzieja? Odpowiedź na to pytanie powinien znać każdy kierowca, niestety kradzieże samochodów to ciągle duże liczby w policyjnych statystykach. Dowiedz się co możesz zrobić by najskuteczniej zapobiec rabunkowi.

Wraz z rozwojem techniki i skuteczniejszych sposobów zapobiegania kradzieżom, niestety dokształcają się również sami złodzieje. Chociaż w ciągu ostatnich 20 lat ilość kradzieży samochodów spadła o 80%, problem nie został skutecznie opanowany.

Statystycznie co 37 minut jeden właściciel żegna się ze swoim autem, a dziennie kradzionych jest około 41 pojazdów. W całym roku 2014 łupem złodziei padło 14 124 aut, a w samej tylko Warszawie i okolicach skradziono 3367 samochodów. Najczęściej samochody znikały z niestrzeżonych, osiedlowych parkingów. Potem przeważnie trafiały do złodziejskich dziupli, gdzie rozbierano je na części. Odzyskać udało się tylko co czwarty pojazd.

Czy Twoi pracownicy zawsze parkują w bezpiecznych miejscach? Jeśli auto firmowe użytkują prywatnie, nigdy nie będziesz miał pewności gdzie je pozostawią na noc. Ich parking przed blokiem/domem może okazać się idealnym miejscem do kradzieży. Pamiętaj, że strata pojazdu firmowego najbardziej odbije się na budżecie Twojej firmy. Dlatego to Ty musisz pomóc pracownikowi w zadbaniu o to by auto stało się mniej atrakcyjne dla złodzieja.

Co możesz zrobić, by uchronić służbowe auto przed kradzieżą?

Muszę przyznać, że nie znalazłem jednego, pewnego sposobu, który działałby w 100% i zapobiegał utracie samochodu. Ty jako właściciel auta, jednak nie jesteś całkowicie bezradny. Można zastosować zabezpieczenia, które utrudnią działania złodziejowi, a być może nawet zniechęcą go do kradzieży. Im dłużej miałaby zająć kradzież rabusiowi, tym zwiększa się jego ryzyko przyłapania na gorącym uczynku. Oznacza to, że będzie wolał wybrać pojazd, który ukraść najłatwiej.

Istnieje kilka prostych zabezpieczeń, którymi utrudnisz pracę złodziejowi. Zastanów się, które z nich mogliby zastosować Twoi kierowcy w autach służbowych.

  1. blokada na kierownicę i pedały – pomimo, że powszechnie uważane za przeżytek, warto o nich pomyśleć tym bardziej, że nie wiąże się to z dużym kosztem (ok. 50 za blokadę kierownicy). Co prawda ich demontaż nie zabierze przestępcy dużo czasu, ale i tak nieco spowolni jego działanie;

  2. blokada na dźwignię zmiany biegów – tutaj możemy wybierać pomiędzy modelami o różnym stopniu zaawansowania. Niestety, nawet te najbardziej skomplikowane demontowane są przez złodziei w czasie nieco ponad minuty. Muszę również wspomnieć o tym, że po wciśnięciu sprzęgła, złodziej może przetoczyć auto w bezpieczniejsze dla siebie miejsce. Jednak czasem każda minuta może okazać się niepotrzebnym dla złodzieja ryzykiem.

  3. fabryczne alarmy i immobilisery – producenci aut dokładają coraz większych starań, żeby zabezpieczyć pojazdy, ale przestępcy szybko rozpracowują ich rozwiązania, co sprawia, że skuteczność alarmów i immobiliserów jest znikoma;

  4. elektroniczne zabezpieczenia aftermarketowe – to blokady uruchomienia silnika, które są skuteczniejsze, niż wymienione wcześniej zabezpieczenia. W silnikach benzynowych blokada montowana jest w układzie paliwowym, w Dieslu i LPG – w układzie zapłonowym, a w autach z automatyczną skrzynią biegów – w rozruszniku.

Co z monitoringiem pojazdów?

Monitoringu GPS odgrywa najważniejszą rolę w procesie odzyskania auta. Statystyki pokazują, że w większości odnalezionych przez policję skradzionych samochodów zamontowane było urządzenia GPS, a śledzenie pojazdów ułatwiło ich odzyskanie. Monitoring samochodów był więc narzędziem pomocniczym, który ułatwił pracę policjantom.

Oczywiście, nie ma się co łudzić, że przestępcy nie wymyślili rozwiązania na GPS. Potrafią go już zagłuszać i to całkiem skutecznie. Jednak czasem zdarza się, że sygnał się przebije, a wtedy szybka reakcja służb może zakończyć się sukcesem. Pisałem już o tym w jednym z poprzednich wpisów.

Warto również pamiętać, że nowoczesne systemy monitoringu, w tym Pugo, często mają również funkcję, pozwalającą wyłączyć silnik auta po jego ponownym uruchomieniu przez złodzieja.

Czy znasz inne sprawdzone sposoby na zabezpieczenie auta przed kradzieżą? Podziel się nimi poniżej w komentarzach.

Podobało się? Podziel się artykułem ze znajomymi Twitter Facebook