5 sposobów jak zmotywować pracownika do ekonomicznej jazdy

Patryk. Specjalista ds. Monitoringu pojazdów

Motywacja pracownika

Skąd biorą się wyższe koszty zużycia paliwa? Dlaczego kierowcy nie kontrolują swoich służbowych wydatków? Jak Ty, jako pracodawca, możesz zmotywować swoich pracowników do przestrzegania zasad ekonomicznej jazdy?

To, że zatrudnieni przez Ciebie kierowcy poznali już wskazówki dotyczące ecodrivingu, nie oznacza wcale, że będą się do nich stosować. Czy jako pracodawca dajesz im powody, dla których mieliby starać się jeździć bardziej oszczędnie?

Niestety jest to ważny punkt, o którym zapominają właściciele firm. Gdy pracownik otrzymuje auto służbowe, dla niego liczy się głównie fakt, że nie będzie miał nic wspólnego z jego wydatkami. Za paliwo, usterki, myjnię, ubezpieczenia itp. płaci firma, w której jest zatrudniony. Żadne koszta nie są ponoszone z jego portfela. Bajka dla kierowców :)

Dlaczego kierowcy nie praktykują ekonomicznej jazdy?

Jeśli kierowcy nie mają świadomości wydatków i nie dotyczy to bezpośrednio ich portfela, znacznie częściej pozwalają sobie na bardziej agresywną jazdę i brak samodyscypliny.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że pomiędzy nabyciem wiedzy, a wdrożeniem jej w życie jest jeszcze długa droga. Zadaj sobie pytanie: Jakie korzyści, dla Ciebie jako kierowcy, byłby odpowiednim motywatorem do tego by jeździć bardziej ekonomicznie? Możesz postarać się być pracodawcą, który pójdzie o krok dalej.

Oto 5 sposobów jak skutecznie zmotywować pracownika:

1. Informacja zwrotna. Bo najlepszy kierowca to świadomy kierowca! Regularnie udzielaj pracownikom informacji na temat stylu ich jazdy. Wskaż zarówno pozytywne aspekty, jak i te, które wymagają jeszcze poprawy. Szczera pochwała i konstruktywne uwagi zachęcą ich do polepszania wyników. W tym celu możesz organizować cykliczne Koła Jakości, na których wspólnie ustalicie jak skutecznie wdrożyć zasady ekonomicznej jazdy.

2. Nagrody rzeczowe. Czy wiesz co robią Twoi kierowcy w wolnym czasie? Wychodzą do kina, teatru, a może pasjonuje ich motoryzacja? Zmotywuj pracowników odpowiednimi nagrodami. Za mniejsze wydatki na paliwo przy tej samej ilości kilometrów, Twoi kierowcy mogliby otrzymać bony do sklepów motoryzacyjnych lub bilety na wydarzenia kulturalne w kolejnym miesiącu. Jak myślisz, czy mogłoby coś takiego zachęcić Twoją załogę do spokojniejszej jazdy?

3. Nagrody finansowe. Postaw wyzwanie swoim pracownikom! Najbardziej oszczędny pracownik miesiąca według systemu monitoringu otrzyma dodatek finansowy do wypłaty. Jeśli wszyscy pracownicy będą stosować się do ekonomicznej jazdy, sfinansowanie takiej nagrody okaże się naprawdę skuteczną inwestycją.

4. Współzawodnictwo. Nic tak nie zagrzewa do walki jak zdrowa rywalizacja! Postaw się w roli swojego pracownika. Wyobraź sobie, że wchodzisz do biura, zerkasz na ścianę i widzisz swoje nazwisko na pierwszym miejscu w rankingu Najbardziej Oszczędnych Kierowców Firmy X. Czujesz się doceniony i zmotywowany do dalszej pracy, a Twoi współpracownicy mają punkt odniesienia i motywację, by polepszać swoje wyniki.

5. Dobra atmosfera w pracy. “Hej, przecież wszyscy strzelamy do tej samej bramki!”. Czy zastanawiałeś się jak przyjazna pracownikowi jest Twoja firma? Dobra atmosfera przekłada się na większą efektywność, a większa efektywność na lepsze wyniki firmy. Pamiętaj, że jeśli podczas indywidualnej rozmowy powiesz swojemu pracownikowi o planie oszczędności paliwa, doceni Twoje zaufanie i będzie skłonny pomóc Ci osiągnąć cel.

Czy któryś ze sposobów wydał Ci się odpowiedni do zachęcenia Twoich pracowników do oszczędniejszej jazdy?

Podobało się? Podziel się artykułem ze znajomymi Twitter Facebook