Czy pracownik mnie oszukuje?

Patryk. Specjalista ds. monitoringu

odpoczywający pracownik

Pracownik znów nie odbiera telefonu? Po raz kolejny nie dojechał do klienta na czas? Nie od razu musisz się martwić, że w zatrudnionym zespole masz przekręta, jednak nie ignoruj podobnych zdarzeń. Fakt, że coś ci się wydaje jest już oznaką do tego żeby bliżej przyjrzeć się całej sytuacji.

Na samym początku zaznaczę, że nie możemy popadać w fanaberię i na każdym kroku inwigilować pracowników, jednak najważniejszy jest nasz biznes i to o niego musimy dbać ponad wszystko. Niestety świat jest tak skonstruowany, że nie stąpają po nim tylko uczciwi ludzie, dlatego zawsze warto mieć oko na zatrudnione osoby. Jeśli coś Cię niepokoi, porozmawiaj o tym wprost z pracownikiem, a dla spokoju ducha dodatkowo zainwestuj w monitoring pojazdów. To urządzenie pozwoli ci mieć rękę na pulsie.

Jakie zdarzenia mogą być oznaką, że pracownik nie jest do końca uczciwy? Kiedy może pomóc monitoring gps?

  • nieudane rozmowy przez telefon - czy za każdy razem jak dzwonisz do pracownika ma wyłączony telefon lub wcale nie odbiera? To może być poważny problem, bo może nie tylko ty się do niego nie możesz dodzwonić, ale również i Twoi klienci. Przede wszystkim, musisz poznać tego przyczynę i nie daj się nabrać na głupie wymówki. Słyszałem kiedyś o podobnym zdarzeniu, w którym pracownik mówił, że nie działa ma komórka gdyż ciągle jest w strefie poza zasięgiem. Po założeniu gpsa, okazało się, że była to prawda. Zaskakujące jednak było to, że sygnał nadajnika wcale nie znikał, a zatrzymywał się ciągle w tym samym miejscu - blisko domu pracownika ;)

  • telefony od niezadowolonych klientów - według pracownika sytuacja sprzedażowa jest na najlepszym możliwym poziomie i lepszych efektów już nie może osiągnąć… Jednak, ty otrzymujesz telefony od klientów, którzy chcieliby coś zamówić w twojej firmie, ale już któryś raz z rzędu nie dojechał do nich przedstawiciel. W takiej sytuacji monitoring szybko by wyjaśnił sprawę zaniedbania niektórych miejsc! Dowiedziałbyś się czy pracownik rzetelnie wykonuje obowiązki, czy przesiaduje na kawce u koleżanki. Nie zakładajmy jednak najgorszego, może najzwyczajniej w świecie nie wyrabia i ma zbyt długą trasę?

  • małe wydatki na paliwo - zaskakuje Cię zbyt mała suma wydawana przez pracownika na swoje przejazdy? Monitoring pojazdów potrafi zweryfikować czy pracownik realizuje zaplanowane trasy, ale może też ocenić ekonomiczność jego jazdy.

  • małe efekty sprzedażowe - w takiej sytuacji nie zakładaj od razu, że masz oszusta w pracy. Istnieje wiele możliwych czynników niskiej sprzedaży jak choćby wysoki udział konkurencji na danym rynku. Jednak jeśli podejrzewasz, że twój pracownik nie dojeżdża do wszystkich klientów, wykorzystaj monitoring gps i przekonaj się o wszystkim przeglądając historię tras jego pojazdu.

W dzisiejszych czasach uczciwy pracownik to największy skarb dla pracodawców. Dlatego jeśli masz zatrudnione osoby, których jesteś w 100% pewny - nie zaniedbaj ich. Inna firma zaraz może szybko ich skusić lepszą pensją lub warunkami pracy.

Podobało się? Podziel się artykułem ze znajomymi Twitter Facebook