Jak nie holować auta?

Patryk. Specjalista ds. Monitoringu pojazdów

holowanie

Uczestniczyłeś kiedyś w holowaniu auta? Zdarzenia na ulicy dowodzą, że nie wszyscy wiedzą jak się do tego zabrać nie łamiąc przy tym prawa. Czy umiałbyś odholować samochód bez popełnienia żadnego błędu?

Wiele aut posiada ubezpieczenie, które w przypadku awarii gwarantuje darmowe ich odholowanie. Nie musisz się wtedy przejmować o szczegóły całej operacji. Gorzej jednak, gdy pozostaje to w Twoich rękach lub kierowcy twojego pojazdu.

Sprawdź swoją wiedzę

Pamiętaj, że holowanie nie jest to czynność, z którą kierowcy spotykają się każdego dnia, z tego względu mogą o czymś zapomnieć. Zastanów się, czy Ty o wszystkim pamiętasz? Czy potrafisz odpowiedzieć na poniższe 3 pytania?

  • Jakie światła powinny mieć włączone oba pojazdy holujące?
  • Czy auto holowane może mieć zepsuty chociaż 1 hamulec?
  • Jakich prędkości nie mogą przekroczyć oba holujące auta w terenie zabudowanym i niezabudowanym?

Wysokość mandatów jakie mogą grozić kierowcom, którzy nie znają poprawnych odpowiedzi na powyższe pytania, waha się od 100 do 250 zł. Choć ta wiadomość nie uszczęśliwi naszego portfela, pocieszeniem może okazać się fakt, że w tych przypadkach nie są przydzielane punkty karne.

Najczęstsze błędy podczas holowania

Pomyłkę, którą nieraz można spotkać na drodze jest złe użycie świateł, szczególnie w pojeździe holowanym. Kierowcy często ustawiają w nim światła awaryjne, które niestety stają się zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. Jadąc za takim samochodem nie wiemy jaki zamierza wykonać manewr na drodze w danym momencie. Naszym obowiązkiem jest włączyć światła pozycyjne, szczególnie warunkach gorszej widoczności gdy auto może nie być dostatecznie dostrzegalne. Natomiast w samochodzie holującym wystarczy zapamiętać aby ustawić światła mijania.

Kolejną kwestią, o której zdarza się zapomnieć przy holowaniu jest odpowiednia sprawność samochodu. Zanim się zdecydujesz na całą operację, sprawdź czy pojazd ma sprawne światła, układ kierowniczy i oczywiście hamulce. Inaczej nie trać czasu i wezwij lawetę. Przy czym musisz wiedzieć, że wystarczy tylko jeden sprawny układ hamulcowy do przepisowego holowania, jednak jest on możliwy na połączeniu sztywnym, którego długość nie może przekraczać 3 m.

Wystrzegaj się również niedozwolonej prędkości. Za każde przekroczone 10 km/h otrzymasz mandat na 50 zł. Aby tego uniknąć w terenie zabudowanym nie jedź szybciej niż 30 km/h, natomiast poza nim możesz przyspieszyć do 60 km/h.

alt text

Pamiętaj o prawidłowym oznakowaniu

Dobre oznakowanie pojazdów to podstawa do ruszenia z miejsca. Samochód holowany powinien mieć ustawiony trójkąt ostrzegawczy po lewej stronie tylniej szyby. Jeśli jest on za nią nie dość widoczny, zamontuj go na zewnątrz auta. Prócz trójkąta ostrzegawczego do oznakowania pojazdu można również użyć pomarańczowego światła błyskowego (tzn. bombę).

at text

Ponadto ważna jest widoczność linki holowniczej. Jeśli nie jest ona biało czerwona, musi mieć przymocowaną czerwoną lub żółtą chorągiewkę.

Czym ryzykujesz?

Jak myślisz, kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkody poniesione podczas holowania? W kodeksie drogowym nie jest to uwarunkowane, jednak według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, to holujący przyjmuje na siebie ryzyko całej operacji. Odholowywany pojazd jest traktowany tak samo jak przyczepa.

Ponadto wystrzegaj się holowania samochodu gdy oba pojazdy należą do Ciebie. W sytuacji wypadku auta holującego oraz odholowywanego, gdy właścicielem jest ta sama osoba, ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

W przypadku holowania nie zapomnij, by w aucie holowanym za kierownicą siedziała osoba z prawem jazdy. Jej umiejętności również są bardzo ważne, gdyż to od nich zależy czy zachowywana odległość między pojazdami i napięcie linki będzie odpowiednie.

Pamiętaj również, aby nigdy nie holować na autostradzie. Na tego typu drogach zajmują się tym specjalne służby. Ponadto, aby uniknąć mandatu nie holuj pojazdu z przyczepą lub takiego, którego masa rzeczywista jest większa od samochodu holującego.

Ostatni fakt, o którym chciałbym wspomnieć dotyczy samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Czy wiesz, że ich odholowywanie grozi zatarciem mechanizmu przekładni? Tylko w niektórych modelach producenci pozwalają na taką operację. Dlatego jeśli posiadasz taki samochód, lepiej dowiedz się o tym zawczasu.

Nie zakładaj niczego z góry

Jak za pewne zauważyłeś holowanie nie jest na tyle prostą czynnością jaką mogłoby się wydawać. Nie zakładaj, że Twoi pracownicy muszą o wszystkim pamiętać i podziel się z nimi tym postem.

Podobało się? Podziel się artykułem ze znajomymi Twitter Facebook