Często pracownicy nie dbają należycie o firmowe samochody, co generuje dodatkowe koszty. Jak zmienić ich nawyki i na co zwracać uwagę?
Samochód to wizytówka Twojej firmy. Niestety, o tę wizytówkę pracownicy często nie dbają odpowiednio. Pewnie pamiętasz, jak pisałem o przedsiębiorcy z Podkarpacia, który zamiast nowych aut, wolał kupować stare, oddając je na złom po krótkiej eksploatacji. U niego kierowcy w ogóle nie dbali o pojazdy. Jednak, czy inwestowanie w stare auta, zamiast w nowe, to dobre rozwiązanie, szczególnie wizerunkowe?
Czasami wystarczy uświadomić pracownikowi, co powinien robić, a czego musi unikać. Oto zasady, które warto przypomnieć kierowcy w firmie, pozwolą mu lepiej zadbać o służbowy samochód.
1. Utrzymuj auto w czystości
Jak wspomniałem na początku, auto to jeżdżąca wizytówka firmy. Pomyśl jednak, jak na Twój wizerunek wpływa samochód brudny, który myjni dawno nie widział. Przede wszystkim brud skutecznie będzie zasłaniał logo Twojego przedsiębiorstwa, a jeśli już ktoś się go dopatrzy na aucie, to nie będzie dla Ciebie powód do dumy.
Musisz pamiętać również, że utrzymujący się brud może mieć fatalny wpływ na lakier. Nie chcesz żeby Twoje auta szybko wyglądały na stare i niezdolne do użytku, prawda?
Ponadto brudne szyby to zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. W takiej sytuacji Twój pracownik ryzykuje nie tylko własnym życiem i zdrowiem, ale również życiem innych.
2. Pamiętaj o regularnych przeglądach
Utrzymywanie samochodu w pełnej sprawności to nie tylko konieczność ze względu na bezpieczeństwo kierowcy, ale także ograniczenie kosztów. Im szybciej wykryje się usterkę, tym większa szansa, że naprawa będzie kosztowała, po prostu, mniej.
Na szczęście nie musisz pamiętać o wszystkich przeglądach. Możesz wykorzystać aplikację do monitoringu pojazdów, która przypomni Ci o terminach wizyt w stacji diagnostycznej.
3. Wdrażaj zasady eco drivingu
Na pewno słyszałeś już ten termin: eco driving. To nie tylko modny trend w motoryzacji, ale głównie korzyści. Ekojazda pozwala zmniejszyć nawet o 8% zużycie paliwa, a do tego zwiększa poziom bezpieczeństwa, bo auto porusza się wolniej. To z kolei pozwala również skutecznie wyeliminować zagrożenie mandatami za przekroczenie prędkości.
Jeśli Twoi kierowcy nie potrafią jeździć zgodnie z zasadami eco drivingu, możesz wysłać ich na krótki kurs z ekojazdy. Takie zajęcia organizowane są prawie w każdym mieście. Możesz również wykorzystać monitoring pojazdów, by przeanalizować styl jazdy swojego pracownika.
4. Dbaj o kulturę jazdy
Ludowe powiedzenie głosi: jak cię widzą, tak cię piszą. Zła opinia o firmie szybciej się rozchodzi, niż pozytywna. Jeśli Twoi kierowcy w obrandowanych autach zachowują się jak piraci na drodze, negatywne komentarze będą dotyczyły głównie Twojej firmy, a nie tych kierowców. Pracownik jest Twoim reprezentantem i nie może działać na szkodę swojego pracodawcy, a robi to, łamiąc przepisy na drodze.
5. Reaguj błyskawicznie na usterki
Musisz wyrobić nawyk u swoich kierowców, by zgłaszali natychmiast wszelkie usterki. Gdy będą je zatajali, Ty poniesiesz większe koszty naprawy. Nie bądź opresyjny, nie wprowadzaj kar za uszkodzenia, zachęcaj do ujawniania problemów z autem i z jego stanem technicznym.
6. Zwracaj uwagę na felgi
Ich stan wiele mówi o stylu jazdy kierowcy i o tym, jak pracownik szanuje służbowy samochód. Pogięte i zarysowane felgi mogą świadczyć o przejeżdżaniu dziur z dużą prędkością lub o gwałtownym najeżdżaniu na krawężniki. Może to doprowadzić do poważnych usterek. Nasi klienci w Pugo nieraz podkreślali, że jeśli nie zwróci się uwagi wprost pracownikowi, ten sam nie zmieni swojego postępowania. Dlatego nie rezygnuj z mówienia podwładnemu, czego nie wolno mu robić.
To, czy uda Ci się zmienić styl jazdy Twoich kierowców i ograniczyć wydatki, zależy tak naprawdę tylko od Ciebie. W niektórych sytuacjach Twoje działania może nawet wesprzeć monitoring GPS, jednak nie zastąpi on wyrobienia u pracowników odpowiednich nawyków. Pamiętaj również, że sprawny i zadbany samochód minimalizuje zagrożenie spowadowania wypadków. Tym bardziej zwróć uwagę na powyższe kilka punktów i dzięki temu Wyprzedź Wypadek.
Jeśli masz sprawdzone metody, jak zachęcić kierowców do dbania o służbowe auto, podziel się tym z nami w komentarzu poniżej.