Jak przygotować samochód na wiosnę?

Patryk. Specjalista ds. monitoringu

przygotowanie auta na wiosnę

Zima wydaje się być wspomnieniem już od pierwszego cieplejszego dnia, w którym zrzuciliśmy z siebie puchowe i ciepłe kurtki. Nie zapomnij jednak, że wiosna wiąże się nie tylko ze zmianą swojej garderoby. To czas, aby też zadbać o swoją flotę!

Efekt, który powinieneś uzyskać w przygotowaniu aut służbowych na wiosnę wiąże się z 3 czynnikami. Pamiętaj, nie o wszystkich pomyślą Twoi pracownicy, o niektórych trzeba im przypomnieć :)

Zmiana opon

Lepiej zawczasu zastanów się czy opony z poprzedniego sezonu, jeszcze się nadają do jazdy. Gdy są już zbyt wyeksploatowane lepiej pomyśleć o zakupie nowych. Najważniejsze jednak, żeby nie pozwolić pracownikom jeździć na zimówkach zbyt długo. Używanie ich wiąże się z niebezpieczeństwem wypadku, bo nie wiem czy wiesz, ale ich droga hamowania potrafi być nawet o 16 m dłuższa niż w oponach letnich.

Kompleksowe czyszczenie

Twoje samochody nie miały najłatwiejszego życia tej zimy i na pewno niejednokrotnie miały za sobą bliskie spotkanie ze śniegiem, lodem, piaskiem, brudem i solą. W polskich warunkach nie możemy również zapomnieć o smogu, który po zetknięciu z samochodami tworzy ciężką do usunięcia warstwę lepiącego brudu. Wniosek jest prosty - zafunduj swojej flocie porządny prysznic i zobliguj pracowników do zabrania pojazdów na myjnię. Niech zostaną dokładnie wyczyszczone i wypolerowane, bo przecież są wizytówkami Twojej firmy. Dodatkowo pomyśl, żeby poprosić pracowników o wyczyszczenie wnętrza ich służbówek, które w czasie jesieni i zimy również były narażone na obecność piachu, soli, śniegu i brudu.

Przegląd

Nawet, jeżeli przegląd auta był stosunkowo niedawno, warto przyjrzeć się mu raz jeszcze. Stare porzekadło “Lepiej późno niż wcale” ma tu swoje zastosowanie - lepiej późno odkryć usterkę i nie narażać swoich pracowników na niebezpieczeństwo, którego nie jesteśmy świadomi. Niech kierowcy zwrócą uwagę na stan hamulców, które narażone na działanie soli i niskich temperatur mogą sprawować swoją funkcję dużo gorzej. Ponadto poleć im wymianę płynów w ich służbowych autach - to relatywnie niewielki koszt, a może wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo korzystania z pojazdu.

Przegląd to nie tylko techniczne sprawdzenie pojazdu - przegląd można zrobić także we własnym zakresie. Zadbaj o to by sprawdzono w pojazdach Twojej floty takie rzeczy jak np. zawartość apteczki. Postaraj się także, by zostały przejrzane schowki i bagażnik w poszukiwaniu narzędzi czy kabli przydatnych w aucie, ale i… śmieci. Nie lekceważ tego!

Podobało się? Podziel się artykułem ze znajomymi Twitter Facebook