Jakie opony wybrać by jeździć taniej i bezpieczniej?

Patryk. Specjalista ds. monitoringu pojazdów

Klasyfikacja opon

Kierowca, który chce mniej płacić za paliwo musi pamiętać o jakości tankowanego paliwa, stylu swojej jazdy czy warunkach drogowych przejeżdżanej trasy. Dodatkowo, powinien zwrócić uwagę na opony swojego auta, od których spalanie zależy aż w 20%.

Niestety nie zawsze możemy wpłynąć na trzy czynniki oszczędnej jazdy, które wymieniłem na samym początku. W mieście korków nie ominiemy, a co do gorszej jakości benzyny, inspekcje UOKiK ciągle wykazują nieprawidłowości w różnych miejscach w Polsce. Jeśli chodzi o kwestię opon i ich wpływu na zużycie paliwa, tu musimy wiedzieć o dwóch sprawach.

Po pierwsze, na zużycie paliwa duży wpływ ma ciśnienie w oponach. Gdy jest ono nieprawidłowe i zbyt niskie opór toczenia zwiększa się i tym samym niekorzystnie wpływa na przyczepność na mokrej nawierzchni. Po drugie, spalanie zależy od klasy efektywności opony. Jak ją możemy rozpoznać? Wystarczy przyjrzeć się odpowiedniej etykiecie.

Co to jest etykieta opony?

Końcem 2012 roku UE wprowadziła prawo, które nakazuje wszystkim krajom członkowskim oznaczać opony odpowiednią etykietą, która klasyfikuje je pod względem ich klasy efektywności energetycznej, czyli oporowi toczenia. Wskazuje ona wkład opony w zużycie paliwa i emisję CO2.

Dzięki tak prostemu oznakowaniu od A do G, dowiadujemy się czy opona jest ekonomiczna. Klasa A (w kolorze zielonym) jest najbardziej wydajna, klasa G (w kolorze czerwonym) najmniej, natomiast D nie występuje w ogóle w użyciu. To, co jednak, interesuje nas najbardziej, jest fakt, jak klasa opony wpływa na oszczędność naszych pieniędzy.

Jak zaoszczędzić na oponach nawet 1000 zł?

Bazując na poniższym wykresie, można zauważyć, że zużycie paliwa przy użytkowaniu opon klasy B jest o ok 0,1l/100km mniejsze od tego gdy wybierzemy opony niższe o jedną klasę – w tym przypadku C.

alt text

Przykładowe zużycie paliwa l/100km

Patrząc na najbardziej skrajny przypadek, czyli opony klasy A i G, oszczędność wynosi już 0,6l/100km. Zakładając cykl życia opon na 40 000 km, daje nam to 240 litrów paliwa. Przy cenie na poziomie 4,5zł/l w kieszeni zostanie ponad 1000 zł.

Podsumowując, warto zastanowić się dwa razy zanim zdecydujesz się wybrać tańsze opony kosztem ich jakości. Prócz oszczędności paliwa, które zwróci różnicę w cenie z nawiązką, zwiększasz także bezpieczeństwo jazdy i zmniejszasz ilość emitowanego do atmosfery CO2.

Podobało się? Podziel się artykułem ze znajomymi Twitter Facebook