Niestandardowe wykorzystanie monitoringu pojazdów

Patryk. Specjalista ds. monitoringu

kierowca

Monitoring pojazdów najczęściej łączony jest z możliwościami kontrolowania i optymalizacji eksploatacji floty pojazdów w obrębie jednej organizacji.

Tak rzeczywiście jest i takie jest najczęstsze zastosowanie technologii GPS – dzięki czemu flota może być zarządzana w sposób zorganizowany, efektywny i oszczędny. Monitoring pojazdów za pomocą GPS daje jednak dużo więcej możliwości, które wymienimy w dzisiejszym wpisie.

1) Monitoring aut… wypożyczanych

Wypożyczalnia aut to od wielu lat dosyć sprawdzony sposób na biznes. Niezależnie od tego, czy wypożyczasz wiele samochodów, czy tylko jeden, koneserski model, warto monitorować jego poczynania w rękach wypożyczających. Dzięki monitoringowi GPS poznasz każdą trasę swojego auta i w przypadku problemów masz dowód na to, jak eksploatowany był Twój samochód.

2) Pożyczenie auta dziecku/znajomemu

Nie musisz prowadzić wielkiej firmy - w Pugo możesz monitorować już jeden pojazd i to od 20zł miesięcznie :) Młodociani kierowcy czy członkowie rodziny chętnie pożyczają samochody od siebie nawzajem. Warto mieć nad tym kontrolę i trzymać sprawy na oku. Monitoring pozwoli na śledzenie tras pojazdów - skąd nagle setki kilometrów więcej na liczniku albo odrapanie zdarzaków? czy optymalizację zużycia paliwa - może przyczyna dziwnego działania auta będzie tkwiłoa we wlaniu nieodpowiedniej benzyny?

3) Dostawcy pizzy czy mebli oraz kurierzy

Coraz częściej tego typu wykonawcy usług mają w swoich pojazdach zainstalowany moduł GPS. Najczęściej jednak wykorzystywany jest on jedynie do wyznaczenia optymalnej trasy pojazdu i nie spełnia poza tym żadnej innej roli. Dzięki odpowiedniemu monitoringowi poprawi się jakość usług - szybsze i efektywniejsze decyzje odnośnie wyboru trasy i odpowiednie rozplanowanie przełożą się na satysfakcję obu stron - usługodawców i usługobiorców. Dodatkowo pracownicy będą bardziej zmotywowani i mniej skorzy do “nagłej” zmiany trasy, nadprogramowych kilometró i załatwiania swoich prywatnych spraw po drodze.

4) Wyjazdy na delegacje

Bardzo podobna sytuacja ma miejsce przy różnego rodzaju wyjazdach w delegacje, gdzie w wielu organizacjach taki wyjazd przybiera raczej formę wakacji i swoistego “delektowania się” wolnym czasem oraz wykorzystania samochodu służbowego do maksimum możliwości. Z monitoringiem pojazdów każdą trasę będzie można analizować, a pracownicy będą załatwiać jedynie swoje biznesowe sprawy. Weekendowe delegacje dla wielu pracodawców przestaną być koszmarem rozliczeń i dochodzeń.

5) Ochrona antykradzieżowa

Monitoring pojazdów nie zastąpi alarmu antywłamaniowego czy prostych zasad, o których wykonanie powinien zadbać właściciel pojazdu (choćby tak prozaicznych jak dokładne zamknięcie wszystkich drzwi pojazdu, zamknięcie okien czy schowanie elektroniki i wartościowych przedmiotów, a nawet usunięcie ich z samochodu). Monitoring może jednak wyraźnie wspomóc proces odszukania skradzionego auta - szybciej, niż policja.

Może znasz jeszcze inne wykorzystania? ;)

Podobało się? Podziel się artykułem ze znajomymi Twitter Facebook