Sposoby na optymalizację zużycia paliwa

Patryk. Specjalista ds. monitoringu

stacja1

Co wiesz na temat paliwa? Wiadome, to jeden z motorów pojazdu, odpowiedzialnych za jego prawidłowe funkcjonowanie. Abstrahując już od jego ceny, ważna jest także jego jakość i sposób zużycia - to ma niebagatelny wpływ na “stan zdrowia” samochodu.

Czy wiesz na co należy zwrócić uwagę w celu lepszego zoptymalizowania jego zużycia?

1. Bardziej ekonomiczna jazda może zdziałać cuda.

Warto czasem spuścić pedał z gazu, rozważnie zmieniać biegi czy z głową używać hamulca, a także mieć na uwadze kwestię paliwa w czasie postoju. Częste hamowanie i przyspieszanie zużywają aż do 6% więcej paliwa. Unikaj też niepotrzebnego obciążania auta (rzeczy w bagażniku czy bagażnik rowerowy). Takie małe rzeczy w sporym stopniu wpływają też na zachowanie auta. Stosowanie się do zasad i bezpieczniejsza, bardziej rozsądna jazda będą skutkowały lepszym wykorzystaniem paliwa, które może wystarczyć na dłużej.

2. Lepsze paliwo - szczęśliwy samochód

Nie ilość, a jakość - taka dewiza powinna przyświecać kierowcom, także tym którzy prowadzą samochody służbowe. Paliwo niewiadomego pochodzenia, tankowane na podejrzanych stacjach, może przynieść więcej szkody niż pożytku - zatrzeć pompę paliwową, uszkodzić bak i w konsekwencji cały samochód. Dodatkowo tanie, niesprawdzone paliwo zazwyczaj zużywa się dużo szybciej i pozostawia po sobie nieprzyjemny zapach w całym samochodzie.

3. Prostsze trasy

Monitoring pojazdów pozwala na śledzenie trasy pojazdów i dopasowanie najlepszych kombinacji w tym zakresie. Może droga, którą zawsze wybierasz, nie jest najlepsza i lepiej byłoby skorzystać z nieco dłuższej, ale na przykład mniej zakorkowanej? Twoje paliwo (i cały samochód) na pewno by Ci podziękowało.

4. Opony!

Wiesz, że ponad 20% paliwa spalane jest z powodu doboru nieodpowiednich opon? Ich zmiana na “lepszy model” może odbić się pozytywnie na zużyciu paliwa, a koszty tego typu zakupu zwrócić się szybciej, niż myślisz. Dodatkowo, warto sprawdzać regularnie ciśnienie w oponach. Zużycie paliwa wzrasta o 4%, kiedy ciśnienie w oponach jest zbyt niskie (o 0,5 bar). Lepiej napompowane opony = lepsza przyczepność = lepsze spalanie i, co najważniejsze, wyższy poziom bezpieczeństwa.

Podobało się? Podziel się artykułem ze znajomymi Twitter Facebook