Zalety i wady monitoringu OBD

Patryk. Specjalista ds. Monitoringu pojazdów

Wygoda korzystania

Monitoring z wykorzystaniem technologii OBD jest przeznaczony dla użytkowników o konkretnych potrzebach i oczekiwaniach. Nie zadowoli każdego, o czym, niestety nie wszyscy wiedzą…

Często słyszę pytanie od klienta: dlaczego nie proponuję mu najtańszego rozwiązania monitoringu - Pugo OBD?! Nawet czasami potrafię o to oberwać :) Z ręką na sercu, mogę powiedzieć, że nie kierują mną podstępne przesłanki sprzedawców. Myślę jedynie o potrzebach i oczekiwaniach przedstawionych przez klienta.

Naprawdę, w sytuacji gdy głównie zależy Ci na najlepszym zabezpieczeniu auta przed kradzieżą, OBD nie sprawdzi się i o nim nie wspomnę. Ponadto, nie zaproponuję Ci go gdy będziesz chciał kontrolować zużycie paliwa, również do tej czynności on nie służy. Nie myśl jednak, że to system bez żadnych zalet i zastosowań! W pewnych przypadkach, tylko on będzie mógł Cię zadowolić.

Czym jest OBD?

Technologia OBD została na stałe wprowadzona w pojazdach amerykańskich w 1996r., natomiast w Europie już pięć lat później. Jednym z jej głównych założeń była standaryzacja w przemyśle motoryzacyjnym., która przyczyniła się m.in. do stworzenia przenośnych i małych lokalizatorów GPS.

Dzięki podłączeniu do gniazda diagnostycznego OBD, możemy otrzymać wiele cennych informacji, które służą ciągłemu monitorowaniu np. emisji spalin do środowiska czy działania pracy silnika. To właśnie z pomocą tych komunikatów zwrotnych, monitoring OBD informuje nas o czymś więcej niż tylko lokalizacja pojazdu na mapie.

Monitoring OBD umożliwia nam*:

  • lokalizowanie pojazdów na mapie w czasie rzeczywistym,
  • sprawdzenie prędkości jazdy,
  • raportowanie czasu pracy,
  • monitorowanie przebytych dystansów,
  • informowanie o nieekonomicznej jeździe.
*Nie wspominam powyżej o innych funkcjonalnościach monitoringu, które bezpośrednio nie zależą od urządzeń np. ustawianie alertów smsowych.

text

Zalety i wady lokalizatorów OBD

Główną zaletą urządzeń OBD jest wygoda ich podłączenia. Użytkownik nie potrzebuje do tego pomocy specjalisty. Wystarczy, że sam wepnie lokalizator do gniazda diagnostycznego OBD. Od tej pierwszej zalety, zależy również i druga pozytywna cecha, a mianowicie rozmiar urządzenia. Musi ono być na tyle małe i wygodne, aby nie przeszkadzało kierowcy podczas jazdy. W przypadkach gdy miejsce obok gniazda jest zbyt małe, wystarczy użyć specjalnego kabelka przedłużającego.

Najważniejszą zaletą lokalizatorów OBD, jest z pewnością elastyczność ich użytkowania. W każdym momencie możemy przepiąć lokalizator do innego pojazdu, a otrzymywane o nim dane, będzie można sprawdzić na bieżąco w panelu użytkownika. Niestety muszę tutaj wspomnieć również o ryzyku związanym z tak prostym i wygodnym jego włączaniem i wyłączaniem. Nie tylko kierowca danego auta będzie miał w tym wielką łatwość, ale również i potencjalny złodziej. Z tego też względu, tak ważne jest, aby być świadomym swoich oczekiwań od monitoringu.

Przy minusach tego typu rozwiązania, muszę również wspomnieć o gorszej detekcji postojów niż w przypadku urządzeń, które muszą montować fachowcy. Wynika to głównie z faktu, że w rozwiązaniach z wykorzystaniem OBD, postoje są wykrywane za pomocą czujnika ruchu. W podstawowym planie Biznes, wygląda to już zupełnie inaczej. Takie informacje pozyskiwane są ze stacyjki pojazdu, dzięki czemu stają się bardziej dokładne.

Kiedy wybrać monitoring OBD?

Rozwiązanie OBD jest idealne dla osób, które prowadzą samodzielną działalność gospodarczą i rozliczają się z auta służbowego. Pod koniec miesiąca wystarczy, że wydrukują odpowiedni raport o przejechanym dystansie i nie muszą przejmować się bardziej skomplikowanymi czynnościami obliczeniowymi.

Ponadto, to urządzenie świetnie spisuje się w przypadku kierowców, którzy bardzo często zmieniają swoje auta służbowe. Jeśli nie masz akurat możliwości, z przyczyn finansowych lub innych, zainstalowania na stałe monitoringu w każdym z ich pojazdów, wystarczy, że będą przepinali ten mały lokalizator między samochodami.

Inną sytuacja znaną z firm, jest używanie lokalizatorów podczas podróży służbowych kierowników czy menadżerów, które mogą być rzadsze niż przedstawicieli handlowych. Z takim nadajnikiem GPS, nie muszą nawet jechać autem służbowym by monitorować przejechaną trasę. Mają możliwość przejechania dystansu swoim, prywatnym samochodem i zdać z niego raport podróży, który posłuży m.in. również przy rozliczeniu. Ponadto jedno urządzenie może służyć kilku osobom.

Kiedy zrezygnować?

Na pewno monitoringu OBD nie poleciłbym osobom, które chciałyby zabezpieczyć auto przed kradzieżą. Jak już wspomniałem, proste jego odpięcie mogłoby okazać się tylko prezentem dla złodzieja, nie zaś jego odstraszaczem.

Kwestia sporna wyboru tego typu monitoringu dotyczy równie sytuacji kontroli pracownika. Niestety skuteczność takich lokalizatorów w dużej mierze zależy od zatrudnionych osób. Spotkałem się z sytuacjami gdy kierowcy potrafili niby przypadkiem zadeptać i zepsuć urządzenia. Na pewno nie mogliby tego uczynić, gdyby nadajnik był ukryty…

Ponadto, tego typu rozwiązanie nie oferuje możliwości monitorowania zużycia paliwa, gdyż do tego służy specjalna technologia podłączenia nadajników do szyny CAN. Dlatego jeśli w tym celu chciałbyś zakupić lokalizator, musisz również zrezygnować z opcji OBD.

Czy pomogłem Ci w poznaniu tego rozwiązania monitoringu? Jeśli masz dalej pytania, zadaj je w komentarzu!

Podobało się? Podziel się artykułem ze znajomymi Twitter Facebook