Czy optymalizacja tras może przełożyć się na zyski firmy?

Patryk. Specjalista ds. monitoringu

trasy samochodowe

Coraz więcej przedsiębiorstw transportowych stawia na optymalizację tras, którymi poruszają się kierowcy. Wierzą, że w ten sposób zwiększą zyski firmy. Czy jest to możliwe? I jak to zrobić?

Przede wszystkim dzięki optymalizacji tras możliwe jest obniżenie zużycia paliwa, przyspieszenie pilnych transportów oraz zwiększenie liczby zleceń. Właśnie to ma przełożyć się na lepszy wynik finansowy. Jednak, żeby tego dokonać, trzeba wiedzieć jak taka optymalizacja ma wyglądać w praktyce.

Analizowanie tras

Dzięki dokładnej lokalizacji pojazdów ustala się, z jaką szybkością pokonują kolejne dystanse, jak długo pracują kierowcy oraz jak dużo paliwa zużywają. Monitoring pojazdów GPS pozwala śledzić samochody na interaktywnej mapie w czasie rzeczywistym, dzięki czemu w każdej chwili można zmienić trasę przejazdu w związku z dodatkowym ładunkiem bądź zablokowaniem drogi. Daje to możliwość zaplanowania kolejnych załadunków na puste przejazdy, jak również późniejszego analizowania tras w celu poprawienia szybkości poruszania się samochodów oraz zmniejszenia zużycia paliwa. Monitoring pozwala również śledzić dziennik tras nawet do 6 miesięcy wstecz, dzięki czemu firma może zrezygnować z jeżdżenia nieekonomicznymi samochodami bądź ze współpracy z nieuczciwymi kierowcami.

Automatyzacja procesów

Przypominasz sobie rozpisywanie tras na mapach i w dokumentach, na kartach papieru i trzymanie w segregatorach? Pomachaj im na pożegnanie i miej w końcu procesy w jednym miejscu. Monitoring pojazdów GPS, dzięki odpowiednim systemom trackującym, zmieni smutny obowiązek w przyjemność. Ponadto zaoszczędzi Twój cenny czas, który będziesz mógł wykorzystać na inne działania w firmie.

Większe zadowolenie pracowników

Lepiej zoptymalizowana praca przekłada się nie tylko na zadowolenie kadry zarządzającej, ale i pracowników, którzy dzięki odpowiedniemu doborowi tras nie spędzają zbyt wiele czasu w pracy, nie są narażeni na niespodziewane nadgodziny i nie czują frustracji z powodu braku planowania działań. Wiadomo, zadowolony pracownik to też bardziej efektywna praca.

Łatwy w obsłudze system

Co ważne, aby zoptymalizować trasy przejazdu, nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy. Wystarczy, że wybierzesz monitoring GPS taki jak Pugo, które zostało zaprojektowane w ten sposób, aby było bardzo proste w obsłudze i zrozumiałe nawet dla laika w dziedzinie logistyki. Nie będziesz musiał dodatkowo tracić cennych minut na długą naukę poruszania się po panelu. Wystarczy raz to zrobić żeby zapamiętać na przyszłość.

A ty co o tym myślisz? Czy rzeczywiście optymalizacja może się przełożyć na lepszy wynik finansowy firmy?

Podobało się? Podziel się artykułem ze znajomymi Twitter Facebook